volume_key - en to ja translation catalogue (142 entries)

en: Not enough space provided to store a KMIP packet
ja: KMIP パケットを格納するための十分な領域がありません

en: A string is too long
ja: 文字列が長すぎます

en: Binary data is too long
ja: バイナリデータが長すぎます

en: A KMIP structure is too long
ja: KMIP 構成が長すぎます

en: Unexpected end of data
ja: 予期しないデータの終了です

en: Unexpected item tag 0x%08lX
ja: 予期しない項目タグ 0x%08lX

en: Unexpected item type 0x%02X
ja: 予期しない項目タイプ 0x%02X

en: Unexpected item size
ja: 予期しない項目サイズ

en: Unsupported enum value %s
ja: サポートされていない値: %s

en: String item expected, got %02X
ja: 予期される文字列項目、%02X を取得

en: Structure does not fit in its container
ja: 構成はそのコンテナに適合しません

en: Unexpected data in structure
ja: 構成内に予期しないデータ

en: Number of key bits is not positive
ja: キービットが正の数ではありません。

en: Wrapped key is not opaque
ja: ラップしたキーは opaque ではありません

en: Unsupported symmetric key format %s
ja: サポートされていない共通鍵の形式: %s

en: Unsupported KMIP version %s.%s
ja: サポートされていないKMIPのバージョン: %s.%s

en: Unsupported object type %s
ja: サポートされていないオブジェクトタイプ: %s

en: Unexpected data after packet
ja: パケット後の予期しないデータ

en: Unsupported packet type %s
ja: サポートされていないパケットタイプ: %s

en: Unsupported mechanism %lu
ja: サポートのないメカニズム %lu

en: Unexpected wrapped key format
ja: 予期しない暗号化キー形式です

en: Unsupported wrapping mechanism
ja: 予期しないラッピングメカニズムです

en: Unsupported asymmetric encryption format
ja: サポートのない非シンメトリック暗号化形式です

en: Input packet is too small
ja: 入力されたパケットは小さすぎます

en: Input is not a volume_key escrow packet
ja: 入力は volume_key escrow パケットではありません

en: Unsupported packet format
ja: サポートのないパケット形式です

en: Escrow packet passphrase
ja: Escrow パケットパスフレーズ

en: Too many attempts to get a valid passphrase
ja: 有効なパスフレーズを取得するのに試行が多すぎます

en: Too many attempts to get a valid symmetric key
ja: 有効なシンメトリックキーを取得するのに試行が多すぎます

en: The packet metadata is encrypted
ja: パケットメタデータは暗号化されています

en: User interface callbacks not provided
ja: ユーザーインターフェイスのコールバックは有りません

en: Passphrase not provided
ja: パスフレーズが有りません

en: Symmetric key callback not provided
ja: シンメトリックキーのコールバックは有りません

en: Symmetric key not provided
ja: シンメトリックキーは有りません

en: The key is too long
ja: キーが長すぎます

en: Required attribute `%s' not found
ja: 必須の属性`%s' が見付かりません

en: Cannot get attributes of `%s'
ja: `%s' の属性を取得できません

en: Host name
ja: ホスト名

en: Volume format
ja: ボリューム形式

en: Volume UUID
ja: ボリューム UUID

en: Volume label
ja: ボリュームラベル

en: Volume path
ja: ボリュームパス

en: Volume `%s' has unsupported format
ja: ボリューム `%s' にサポートのない形式があります

en: Volume format mismatch (packet `%s', volume `%s')
ja: ボリューム形式のミスマッチ（パケット `%s'、ボリューム `%s'）

en: UUID mismatch (packet `%s', volume `%s')
ja: UUID のミスマッチ （パケット `%s'、ボリューム `%s'）

en: Host name mismatch (packet `%s', volume `%s')
ja: ホスト名のミスマッチ（パケット `%s'、ボリューム `%s'）

en: Volume label mismatch (packet `%s', volume `%s')
ja: ボリュームラベルのミスマッチ（パケット `%s'、ボリューム `%s'）

en: Volume path mismatch (packet `%s', volume `%s')
ja: ボリュームパスのミスマッチ（パケット `%s'、ボリューム `%s'）

en: Unsupported volume format `%s'
ja: サポートのないボリューム形式 `%s'

en: Unknown error %d
ja: 不明なエラー %d

en: Error getting information about volume `%s':
ja: ボリューム `%s' についての情報取得中にエラー:

en: UUID mismatch between libblkid and libcryptsetup: `%s' vs. `%s'
ja: libblkid と libcryptsetup 間での UUID ミスマッチ : `%s' 対 `%s'

en: LUKS cipher name
ja: LUKS cipher 名

en: LUKS cipher mode
ja: LUKS cipher モード

en: Key size (bits)
ja: キーサイズ（ビット）

en: Data encryption key
ja: データ暗号化キー

en: Passphrase
ja: パスフレーズ

en: Passphrase slot
ja: パスフレーズスロット

en: Encryption information type unsupported in LUKS
ja: 暗号化情報タイプが LUKS でサポートされていません

en: Passphrase for `%s'
ja: `%s' 用のパスフレーズ

en: Error getting LUKS data encryption key:
ja: LUKS データの暗号化キーを取得中にエラー:

en: Cipher name mismatch (packet `%s', volume `%s')
ja: Cipher 名のミスマッチ（パケット `%s'、ボリューム `%s'）

en: Cipher mode mismatch (packet `%s', volume `%s')
ja: Cipher モードのミスマッチ（パケット `%s'、ボリューム `%s'）

en: Key size mismatch (packet %zu, volume %zu)
ja: キーサイズのミスマッチ（パケット %zu、ボリューム %zu）

en: LUKS data encryption key in packet is invalid:
ja: パケット内の LUKS データ暗号化キーは無効です:

en: LUKS passphrase in packet is invalid:
ja: パケット内の LUKS パスフレーズは無効です:

en: Escrow packet does not contain the LUKS data encryption key
ja: Escrow パケットは LUKS データ暗号化キーを含んでいません

en: New passphrase for `%s'
ja: `%s' 用の新しいパスフレーズ

en: Repeat new passphrase for `%s'
ja: `%s' 用の新しいパスフレーズを繰り返す

en: Passphrases do not match.  New passphrase for `%s'
ja: パスフレーズが一致しません。`%s' 用の新しいパスフレーズ

en: Too many attempts to get a passphrase
ja: パスフレーズの記入試行が多過ぎます

en: Error adding a LUKS passphrase
ja: LUKS パスフレーズ追加でエラー

en: Can not add a secret of this type
ja: このタイプの秘密は追加できません

en: Data encryption key unknown
ja: データ暗号化キーが不明です

en: The passphrase must be a string
ja: パスフレーズは文字列でなければなりません

en: Passphrase unknown
ja: パスフレーズが不明です

en: Unsupported key length %s
ja: サポートされていない鍵の長さ: %s

en: Key length mismatch
ja: キーの長さがミスマッチです

en: Invalid slot number `%s'
ja: 無効なスロット番号です `%s'

en: NUL byte in passphrase
ja: パスフレーズ内に NUL バイトがあります

en: Error opening LUKS volume:
ja: LUKS ボリュームを開く時にエラー:

en: Error decoding certificate
ja: 証明証の復号化でエラー

en: Show version
ja: バージョンを表示

en: Save volume secrets to a packet.  Expects operands VOLUME [PACKET].
ja: ボリュームの秘密をパケットに保存。演算子 VOLUME [PACKET] を予期

en: Restore volume secrets from a packet.  Expects operands VOLUME PACKET.
ja: ボリュームの秘密をパケットから復元。演算子 VOLUME PACKET を予期

en: Set up an encrypted volume using secrets from a packet.  Expects operands VOLUME PACKET NAME.
ja: パケットからの秘密を使用して暗号化したボリュームを設定。演算子 VOLUME PACKET NAME を予期

en: Re-encrypt an escrow packet.  Expects operand PACKET.
ja: escrow パケットを再暗号化。演算子 PACKET を予期

en: Show information contained in a packet.  Expects operand PACKET.
ja: パケットに収納された情報を表示。演算子 PACKET を予期

en: Show secrets contained in a packet.  Expects operand PACKET.
ja: パケットに収納された秘密を表示。演算子 PACKET を予期

en: Use the NSS database in DIR
ja: DIR 内で、NSS データベースを使用

en: Run in batch mode
ja: バッチモードで実行

en: Write the default secret to PACKET
ja: デフォルトの秘密を PACKET に書き込む

en: Write data encryption key to PACKET
ja: データ暗号化キーを PACKET に書き込む

en: Write passphrase to PACKET
ja: パスフレーズを PACKET に書き込む

en: Create a random passphrase and write it to PACKET
ja: ランダムなパスフレーズを作成して、それを PACKET に書き込む

en: Encrypt for the certificate in CERT
ja: CERT 内の証明証用に暗号化

en: Use FORMAT for all output packets
ja: 全ての出力パケットに FORMAT を使用

en: Only include unencrypted information, if any, in --dump
ja: 暗号化の無い情報が存在すれば、それだけを --dump に含みます。

en: Include secrets in --dump output
ja: 秘密を含む -- ダンプ出力

en: Manages encrypted volume keys and passphrases.
ja: 暗号化したボリュームキーとパスフレーズを管理

en: Report bugs to %s
ja: バグを %s に報告

en: %s: %s
    Run `%s --help' for more information.
ja: %s: %s
    `%s --help' を実行して詳細情報を得る

en: Copyright (C) 2009 Red Hat, Inc. All rights reserved.
    This software is distributed under the GPL v.2.
    
    This program is provided with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ja: Copyright (C) 2009 Red Hat, Inc. All rights reserved.
    このソフトウェアは GPL v.2 の基で配付されています。
    
    このプログラムは法律で認可されている限度まで、保証無しで提供されてします。

en: Operation mode not specified
ja: オペレーションモードが指定されていません

en: Ambiguous operation mode
ja: 曖昧なオペレーションモード

en: `--%s' is only valid with `--%s'
ja: `--%s' は `--%s' とでのみ有効です

en: Output can be specified only with `--save' or `--reencrypt'
ja: 出力は `--save'  か、又は `--reencrypt' でのみ指定できます

en: No output specified
ja: 出力が指定されていません

en: Ambiguous output format
ja: 曖昧な出力形式

en: Unknown packet format `%s'
ja: 不明なパケット形式 `%s' です

en: Output format does not match other options
ja: 出力形式は他のオプションに一致しません

en: Error, try again.
ja: エラーです。再試行して下さい。

en: Enter password for `%s':
ja: `%s' 用にパスワードを入力 :

en: Error reading `%s':
ja: `%s' の読み込みでエラー:

en: Error decoding `%s':
ja: `%s' の復号化でエラー:

en: New packet passphrase
ja: 新しいパケットのパスフレーズ

en: Passphrases do not match.  New packet passphrase
ja: パスフレーズが一致しません。新しいパケットのパスフレーズ

en: Repeat new packet passphrase
ja: 新しいパケットのパスフレーズを繰り返す

en: Error creating `%s':
ja: `%s' の作成でエラー :

en: Error generating passphrase: %s
ja: パスフレーズの生成でエラー : %s

en: Usage: %s --save VOLUME [PACKET]
ja: 使用法: %s --save VOLUME [PACKET]

en: Error opening `%s': %s
ja: `%s' を開く時にエラー: %s

en: Error loading `%s': %s
ja: `%s' のロードでエラー: %s

en: Error creating a passphrase: %s
ja: パスフレーズの作成でエラー: %s

en: `%s' does not match `%s':
ja: `%s' は `%s' と一致しません:

en: `%s' perhaps does not match `%s'
ja: `%s' は多分、`%s' と一致しません

en: Are you sure you want to use this packet?
ja: 本当にこのパケットを使用したいですか？

en: Error getting a yes/no answer
ja: yes/no の回答の取得時にエラー

en: Usage: %s --%s VOLUME PACKET
ja: 使用法: %s --%s VOLUME PACKET

en: Error restoring access to `%s': %s
ja: `%s' へのアクセスを復元中にエラー: %s

en: Usage: %s --%s VOLUME PACKET NAME
ja: 使用法: %s --%s VOLUME PACKET NAME

en: Error setting up `%s': %s
ja: `%s' の設定でエラー: %s

en: Usage: %s --%s PACKET
ja: 使用法: %s --%s PACKET

en: Error reading `%s': %s
ja: `%s' の読み込みでエラー: %s

en: Invalid packet: %s
ja: 無効なパケット: %s

en: Unencrypted
ja: 暗号化なし

en: Public key-encrypted
ja: パブリックキー：暗号化済み

en: Passphrase-encrypted
ja: パスフレーズ：暗号化済み

en: Only secrets public key-encrypted
ja: 秘密パブリックキーのみが暗号化

en: Only secrets symmetric key-encrypted
ja: 秘密シンメトリックキーのみが暗号化

en: Packet format
ja: パケット形式

en: Error decoding `%s': %s
ja: `%s' の復号化でエラー: %s
