volume_key - en to sv translation catalogue (146 entries)

en: Not enough space provided to store a KMIP packet
sv: Det finns inte tillräckligt med utrymme för att lagra ett KMIP-paket.

en: A string is too long
sv: En sträng är för lång

en: Binary data is too long
sv: Binärdata är för långa

en: A KMIP structure is too long
sv: En KMIP-post är för lång

en: Unexpected end of data
sv: Oväntat slut på data

en: Unexpected item tag 0x%08lX
sv: Oväntad objekttagg 0x%08lX

en: Unexpected item type 0x%02X
sv: Oväntad objekttyp 0x%02X

en: Unexpected item size
sv: Oväntade objektstorlek

en: Unsupported enum value %s
sv: Ej stött enum-värde %s

en: String item expected, got %02X
sv: Strängobjekt förväntades, fick %02X

en: Structure does not fit in its container
sv: Posten passar inte i sin behållare

en: Unexpected data in structure
sv: Oväntade data i posten

en: Number of key bits is not positive
sv: Antalet nyckelbitar är inte positivt

en: Wrapped key is not opaque
sv: Inslagen nyckel är inte ogenomskinlig

en: Unsupported symmetric key format %s
sv: Symmetriskt nyckelformat som inte stödjs %s

en: Unsupported KMIP version %s.%s
sv: KMIP-version som inte stödjs %s.%s

en: Unsupported object type %s
sv: Objekttyp som inte stödjs %s

en: Unexpected data after packet
sv: Oväntade data efter paket

en: Unsupported packet type %s
sv: Pakettyp som inte stödjs %s

en: Unsupported mechanism %lu
sv: Mekanism som inte stödjs %lu

en: Unexpected wrapped key format
sv: Oväntadt format på inslagen nyckel

en: Unsupported wrapping mechanism
sv: Mekanism för inslagning som inte stödjs

en: Unsupported asymmetric encryption format
sv: Format för asymmetrisk kryptering som inte stödjs

en: Input packet is too small
sv: Indatapaket är för litet

en: Input is not a volume_key escrow packet
sv: Indata är inte ett volume_key-deponeringspaket

en: Unsupported packet format
sv: Paketformat som inte stödjs

en: Escrow packet passphrase
sv: Lösenfras för deponeringspaket

en: Too many attempts to get a valid passphrase
sv: För många försök att få en giltig lösenfras

en: Too many attempts to get a valid symmetric key
sv: För många försök att få en giltig symmetrisk nyckel

en: The packet metadata is encrypted
sv: Paketets metadata är krypterade

en: User interface callbacks not provided
sv: Återanrop i användargränssnittet inte angivet

en: Passphrase not provided
sv: Lösenfras inte angiven

en: Symmetric key callback not provided
sv: Återanrop för symmetrisk nyckel inte angivet

en: Symmetric key not provided
sv: Symmetrisk nyckel inte angiven

en: The key is too long
sv: Nyckeln är för lång

en: Required attribute `%s' not found
sv: Det obligatoriska attributet ”%s” hittades inte

en: Cannot get attributes of `%s'
sv: Kan inte få attributen hos ”%s”

en: Host name
sv: Värdnamn

en: Volume format
sv: Volymformat

en: Volume UUID
sv: Volym-UUID

en: Volume label
sv: Volymetikett

en: Volume path
sv: Volymsökväg

en: Volume `%s' has unsupported format
sv: Volymen ”%s” har ett format som inte stödjs

en: Volume format mismatch (packet `%s', volume `%s')
sv: Volymformat stämmer inte (paket ”%s”, volym ”%s”)

en: UUID mismatch (packet `%s', volume `%s')
sv: UUID stämmer inte (paket ”%s”, volym ”%s”)

en: Host name mismatch (packet `%s', volume `%s')
sv: Värdnamnet stämmer inte (paket ”%s”, volym ”%s”)

en: Volume label mismatch (packet `%s', volume `%s')
sv: Volymetikett stämmer inte (paket ”%s”, volym ”%s”)

en: Volume path mismatch (packet `%s', volume `%s')
sv: Volymsökväg stämmer inte (paket ”%s”, volym ”%s”)

en: Unsupported volume format `%s'
sv: Volymformat som inte stödjs ”%s”

en: Unknown error %d
sv: Okänt fel %d

en: Error getting information about volume `%s':
sv: Fel när information hämtades om volymen ”%s”:

en: UUID mismatch between libblkid and libcryptsetup: `%s' vs. `%s'
sv: UUID stämmer inte mellan libblkid och libcryptsetup: ”%s” resp. ”%s”

en: LUKS cipher name
sv: LUKS-chiffernamn

en: LUKS cipher mode
sv: LUKS-chifferläge

en: Key size (bits)
sv: Nyckelstorlek (bitar)

en: Data encryption key
sv: Datakrypteringsnyckel

en: Passphrase
sv: Lösenfras

en: Passphrase slot
sv: Lösenfrasplats

en: Encryption information type unsupported in LUKS
sv: Typen av krypteringsinformation stödjs inte i LUKS

en: Passphrase for `%s'
sv: Lösenfras för ”%s”

en: Error getting LUKS data encryption key:
sv: Fel när LUKS-datakrypteringsnyckel hämtades:

en: Cipher name mismatch (packet `%s', volume `%s')
sv: Chiffernamn stämmer inte (paket ”%s”, volym ”%s”)

en: Cipher mode mismatch (packet `%s', volume `%s')
sv: Chifferläge stämmer inte (paket ”%s”, volym ”%s”)

en: Key size mismatch (packet %zu, volume %zu)
sv: Nyckelstorlek stämmer inte (paket %zu, volym %zu)

en: LUKS data encryption key in packet is invalid:
sv: LUKS-datakrypteringsnyckel i paket är ogiltig:

en: LUKS passphrase in packet is invalid:
sv: LUKS-lösenfras i paket är ogiltig:

en: Escrow packet does not contain the LUKS data encryption key
sv: Deponeringspaket innehåller inte LUKS-datakrypteringsnyckeln

en: New passphrase for `%s'
sv: Ny lösenfras för ”%s”

en: Repeat new passphrase for `%s'
sv: Upprepa ny lösenfras för ”%s”

en: Passphrases do not match.  New passphrase for `%s'
sv: Lösenfraser stämmer inte överens.  Ny lösenfras för ”%s”

en: Too many attempts to get a passphrase
sv: För många försök att få en lösenfras

en: Error adding a LUKS passphrase
sv: Fel när en LUKS-lösenfras lades till

en: Can not add a secret of this type
sv: Kan inte lägga en hemlighet av denna typ

en: Data encryption key unknown
sv: Datakrypteringsnyckeln är okänd

en: The passphrase must be a string
sv: Lösenfrasen måste vara en sträng

en: Passphrase unknown
sv: Lösenfrasen okänd

en: Unsupported key length %s
sv: Nyckellängd som ej stödjs %s

en: Key length mismatch
sv: Nyckellängd stämmer inte

en: Invalid slot number `%s'
sv: Ogiltig platsnummer ”%s”

en: NUL byte in passphrase
sv: NUL-byte i lösenfras

en: Error opening LUKS volume:
sv: Fel när LUKS-volym öppnades:

en: Error decoding certificate
sv: Fel vid avkodning av certifikat

note: TRANSLATORS: The "(y/n)" part should indicate to the user that input matching (locale yesexpr) and (locale noexpr) is expected.
en: %s (y/n)
sv: %s (j/n)

en: Show version
sv: Visa version

en: Save volume secrets to a packet.  Expects operands VOLUME [PACKET].
sv: Spara volymhemligheter i ett paket.  Förväntar sig operander VOLYM [PAKET].

en: Restore volume secrets from a packet.  Expects operands VOLUME PACKET.
sv: Återställ volymhemligheter från ett paket.  Förväntar sig operander VOLYM PAKET.

en: Set up an encrypted volume using secrets from a packet.  Expects operands VOLUME PACKET NAME.
sv: Sätt upp en krypterad volym med hjälp av hemligheter från ett paket.  Förväntar sig operander VOLYM PACKET NAMN.

en: Re-encrypt an escrow packet.  Expects operand PACKET.
sv: Omkryptera ett depåpaket.  Förväntar sig operand PAKET.

en: Show information contained in a packet.  Expects operand PACKET.
sv: Visa information i ett paket.  Förväntar sig operand PAKET.

en: Show secrets contained in a packet.  Expects operand PACKET.
sv: Visa hemligheter som finns i ett paket.  Förväntar sig operand PAKET.

en: Use the NSS database in DIR
sv: Använd NSS-databasen i KAT

en: DIR
sv: KAT

en: Run in batch mode
sv: Kör i satsvis läge

en: Write the default secret to PACKET
sv: Skriv standardhemligheten till PAKET

en: PACKET
sv: PAKET

en: Write data encryption key to PACKET
sv: Skriva datakrypteringsnyckel till PAKET

en: Write passphrase to PACKET
sv: Skriv lösenord till PAKET

en: Create a random passphrase and write it to PACKET
sv: Skapa en slumpmässig lösenfras och skriva den till PAKET

en: Encrypt for the certificate in CERT
sv: Kryptera för certifikatet i CERT

en: Use FORMAT for all output packets
sv: Använd FORMAT för alla utgående paket

en: Only include unencrypted information, if any, in --dump
sv: Inkludera endast okrypterad information, om någon, i --dump

en: Include secrets in --dump output
sv: Inkludera hemligheter utdata från --dump

en: OPERANDS
sv: OPERANDER

en: Manages encrypted volume keys and passphrases.
sv: Hanterar nycklar och lösenfraser för krypterade volymer.

en: Report bugs to %s
sv: Rapportera fel till %s
    Skicka synpunkter på översättningen till tp-sv@listor.tp-sv.se

en: %s: %s
    Run `%s --help' for more information.
sv: %s: %s
    Kör ”%s --help” för mer information.

en: Copyright (C) 2009 Red Hat, Inc. All rights reserved.
    This software is distributed under the GPL v.2.
    
    This program is provided with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
sv: Copyright © 2009 Red Hat, Inc.  All rights reserved.
    Denna programvara distribueras under GPL v.2.
    
    Detta program tillhandahålls UTAN GARANTI, så långt som lagen tillåter.

en: Operation mode not specified
sv: Driftläge inte specificerat

en: Ambiguous operation mode
sv: Tvetydigt driftläge

en: `--%s' is only valid with `--%s'
sv: ”--%s” är endast giltig med ”--%s”

en: Output can be specified only with `--save' or `--reencrypt'
sv: Utdata kan endast anges med ”--save” eller ”--reencrypt”

en: No output specified
sv: Ingen utdata angiven

en: Ambiguous output format
sv: Tvetydigt utdataformat

en: Unknown packet format `%s'
sv: Okänt paketformat ”%s”

en: Output format does not match other options
sv: Utdataformat matchar inte andra alternativ

en: Error, try again.
sv: Fel, försök igen.

en: Enter password for `%s':
sv: Ange lösenord för ”%s”:

en: Error reading `%s':
sv: Fel vid läsning ”%s”:

en: Error decoding `%s':
sv: Fel vid avkodning ”%s”:

en: New packet passphrase
sv: Ny paketlösenfras

en: Passphrases do not match.  New packet passphrase
sv: Lösenfraser stämmer inte överens.  Ny paketlösenfras

en: Repeat new packet passphrase
sv: Upprepa ny paketlösenfras

en: Error creating `%s':
sv: Fel vid skapande av ”%s”:

en: Error generating passphrase: %s
sv: Fel vid generering av lösenfras: %s

en: Usage: %s --save VOLUME [PACKET]
sv: Användning: %s --save VOLYM [PAKET]

en: Error opening `%s': %s
sv: Fel vid öppning av ”%s”: %s

en: Error loading `%s': %s
sv: Fel vid inläsning av ”%s”: %s

en: Error creating a passphrase: %s
sv: Fel vid skapandet av lösenfras: %s

en: `%s' does not match `%s':
sv: ”%s” matchar inte ”%s”:

en: `%s' perhaps does not match `%s'
sv: ”%s” matchar kanske inte ”%s”

en: Are you sure you want to use this packet?
sv: Är du säker på att du vill använda detta paket?

en: Error getting a yes/no answer
sv: Fel när ett ja/nej-svar skulle fås

en: Usage: %s --%s VOLUME PACKET
sv: Användning: %s --%s VOLYM PAKET

en: Error restoring access to `%s': %s
sv: Fel vid återställning av åtkomst till ”%s”: %s

en: Usage: %s --%s VOLUME PACKET NAME
sv: Användning: %s --%s VOLYM PAKET NAMN

en: Error setting up `%s': %s
sv: Fel vid inrättandet av ”%s”: %s

en: Usage: %s --%s PACKET
sv: Användning: %s --%s PAKET

en: Error reading `%s': %s
sv: Fel vid läsning av ”%s”: %s

en: Invalid packet: %s
sv: Ogiltig paket: %s

en: Unencrypted
sv: Okrypterat

en: Public key-encrypted
sv: Krypterat med publik nyckel

en: Passphrase-encrypted
sv: Krypterat med lösenfras

en: Only secrets public key-encrypted
sv: Endast hemligheter krypterade med publik nyckel

en: Only secrets symmetric key-encrypted
sv: Endast hemligheter krypterade med symmetrisk nyckel

en: Packet format
sv: Paketformat

en: Error decoding `%s': %s
sv: Fel vid avkodning av ”%s”: %s
